Projekt na zajęciach języka kaszubskiego – makieta Stolemy na Kaszubach

Utworzono: 30-09-2021

Stolemy to legendarne olbrzymy, które ukształtowały nasze Kaszuby. Jak tego dokonały? Bardzo zwyczajnie. Kiedy stolem chciał usiąść, to usypywał pagórek. Kiedy chciał przejść na drugą stronę jeziora, wyrywał drzewa z korzeniami, a potem zasypywał to ziemią. Po jakimś czasie w tym miejscu pojawiały się torfowiska.

Kiedy stolemy walczyły ze sobą, zapierały się nogami w ziemię i przepychały. W ten sposób powstały pagórki na Kaszubach. Często robiły sobie zawody w rzucaniu ogromnymi kamieniami. Na koniec było już ich niewiele i nie były tak silne jak kiedyś. Wtedy dały się przechytrzyć człowiekowi, który je ostatecznie przegonił.

Uczniowie klasy VI chcąc przybliżyć nam te postacie własnoręcznie wykonali z masy solnej sylwetki stolemów- dawnych mieszkańców Kaszub.

Na zdjęciach podziwiać możemy makietę „Stolemy na Kaszubach”. Projektantki i wykonawczynie makiety to uczennice: Julia Folga i Wiktoria Kusznierewicz.

Uczennice prezentują makietę
Uczniowie stoją przy makiecie
Uczniowie pokazują spomalowane Stolemy
Uczennice malują elementy makiety
Uczennice malują Stolemy wykonane z masy solnej.
Uczennica rysuje Stolema
Uczennice malują elementy makiety