"Ciekawskie pierwszaki. Jak poznawać świat w klasie?" Jak zaplanować wiosenne porządki?

Utworzono: 01-04-2022

Dlaczego ludzie robią wiosenne porządki? Co to znaczy porządkować? Lekcja wprowadziła uczniów w temat zbiorów, pokazała im, jak w zależności od postawionego pytania możemy porządkować otaczające nas przedmioty.

Na początku zajęć dzieci tworzyły zbiory rozłączne, rozdzielając otrzymane obrazki ze względu na porę roku, z jaką im się kojarzą , czy kolor. Podczas kolejnych aktywności stopień trudności zadań się podnosił, a uczniowie byli proszeni o podział ilustracji według coraz bardziej nieoczywistych kategorii. Starając się wykonać kolejne polecenia nauczyciela, dzieci miały okazję zobaczyć , co oznacza sytuacja, w której coś „należy do zbioru” lub „nie należy do zbioru” oraz czym jest „zbiór łączny”. Zajęcia podsumowała zabawa ruchowa „Cztery kąty” oraz film edukacyjny z udziałem znanej krakowskiej kolekcjonerki.

Chłopiec stoi przy tablicy i  pokazuje część wspólną zbioru
Dzieci pracują w grupie i układają obrazki tworząc zbiory
Dziewczynka tworzy zbiory na tablict
Dzieci układają karty na podłodze tworząc zbiory