Dzień Jedności Kaszubów/Kaszëbszci dzëń jëdnote

Utworzono: 21-03-2022

19 marca obchodzimy Dzień Jedności Kaszubów. Święto upamiętnia pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli Grzegorza IX.

19 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”,  potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach. Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku.

Uczniowie  uczący się j. kaszubskiego chcieli wspólnie przeżyć to radosne święto i bliżej poznać historię i tradycje naszej małej Ojczyzny. W tym dniu przyszli ubrani w barwach kaszubskiej flagi(czarny i żółty kolor). Część z nich prezentowała kaszubskie stroje regionalne.

Uczennica w stroju kaszubskim
Uczennice w stroju kaszubskim
Uczeń stoi w ramce, na której są wzory kaszubskie.
Uczniowie stoją w ramce, na której są wzory kaszubskie. Trzymają flagi kaszubskie.
Uczennice stoją w ramce, na której są wzory kaszubskie.
Uczeń stoi w ramce, na której są wzory kaszubskie.
Uczennice stoją w ramce, na której są wzory kaszubskie.
Uczniowie stoją w ramce, na której są wzory kaszubskie.
Uczniowie w strojach kaszubskich