II Etap Konkursu Życie Karola Wojtyły – Wielkiego Polaka

Utworzono: 11-06-2024

6 czerwca 2024r. o godzinie dziesiątej z okazji  25 - lecia pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Pelplinie  odbył się finał konkursu wiedzowego  pt. „Życie Karola Wojtyły – Wielkiego Polaka”. W konkursie brali udział uczniowie ze szkół podstawowych, które jako patrona wybrały Jana Pawła II, a pozostałe grupy oglądały „Balladynę”  w wykonaniu uczniów Collegium Marianum. O godzinie jedenastej w Bazylice Katedralnej rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny oraz biskupa pomocniczego Arkadiusza Okroja. Koncelebrowało prawie stu księży. We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, instytucji, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń, a także delegacje szkół imienia św. Jana Pawła II. W homilii biskup Kasyna nawiązał do pobytu Ojca św. Jana Pawła II w Pelplinie oraz podkreślił, że uroczystości rocznicowe są po to, „by dziękować Panu Bogu za dar życia, obecności i pontyfikatu Jana Pawła II, ale również by zaczerpnąć siłę do zmagań z samym sobą o nowego człowieka w nas” oraz żebyśmy „podążali śladem Jana Pawła II, gdyż święci wychowują świętych”. Homilię kończył biskup modlitwą do św. Jana Pawła II za Kościół, za diecezję, za Ojczyznę, za rodziny, za dzieci i młodzież. Na zakończenie Mszy św. wręczono nagrody za udział w konkursie plastycznym oraz podsumowano finał konkursu wiedzy. Nasze uczennice nie zawiodły i powtórzyły scenariusz z etapu szkolnego. Wygrały diecezjalny konkurs Życie Karola Wojtyły – Wielkiego Polaka.

I miejsce uczennica kl. VIII Wiktoria Szafoni

II miejsce uczennica kl. VII Weronika Witusińska

Uczennice otrzymały dyplomy, nagrody i drobne upominki za udział oraz za zdobycie miejsca w konkursie.

Za udział w konkursie plastycznym nasze uczennice: Zosia Orlińska, Hania Klawikowska i Lena Jacyniak dostały dyplomy i nagrody. Gratulujemy naszym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów.

Każda szkoła przywiozła sztandar, który reprezentował szkołę podczas Mszy św.

Po obiedzie realizowaliśmy wybrany wcześniej program. My wybraliśmy bazylikę i zwiedzanie poddasza.  Na tym etapie nasz pobyt w Pelplinie dobiegł końca.

Katedra w Pelplinie
uczniowie i katechetka przed katedrą w Pelplinie
uczniowie z katechetką w ogrodzie
uczniowie i katechetka przed katedrą w Pelplinie