Majowe święta

Utworzono: 28-04-2022

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. To miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami, jak chyba żaden inny. Przed nami kilka świątecznych dni, jest to więc świetna okazja do przypomnienia, jakie ważne wydarzenia z historii naszego państwa świętujemy.

1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY

Pierwszy maja, tradycyjnie nazywamy „ Świętem Pracy” , wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce ten dzień jest świętem państwowym od 1950 roku. W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku.

2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Drugiego maja obchodzimy „ Święto Flagi Państwowej”. Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.

3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety, nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy.

Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasach zaborów.

Od kilku dni w naszej szkole uczniowie poznają i przypominają te ważne majowe święta i symbole narodowe ważne dla każdego Polaka.

Dziewczynka prezentuje godło
Dziewczynka trzyma w dłoniach godło
Dzieci oglądają film o symbolach narodowych
Chłopiec prezentuje mapę Polski