„O latarni Stilo i inne pomorskie legendy”

Utworzono: 22-11-2023

17 listopada br. w bibliotece odbyło się spotkanie z panią Magdaleną Kubiak autorką książki „O latarni Stilo i inne pomorskie legendy”. Autorka – z wykształcenia literaturoznawczyni – wykorzystała swe zainteresowania dziedzictwem kulturowym i historycznym naszego regionu do stworzenia legend związanych z dobrze znanymi naszym czytelnikom miejscami: Wicko, Rowokół koło Smołdzina, Łeba i inne. Ciekawe historie są efektem także licznych wędrówek autorki po ziemi powiatu lęborskiego.
Dzięki opowieściom autorki młodzi czytelnicy przenieśli się w świat wierzeń i zwyczajów pomorskich. Dowiedzieli się także o wielu nieznanych dotychczas faktach historycznych, np. o tym, że pod koniec XIV wieku Szkoci przybyli do Gdańska, a stąd ruszyli oni w głąb regionu, do wsi pomorskich, przyjmując rolę wędrownych domokrążców i kramarzy. Dotarli także w nasze strony.

autorka książki rozmawia z uczniami
uczniowie na spotkaniu z autorką książki