Uroczyste otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego i eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Utworzono: 25-04-2024

24 kwietnia 2024 roku o godz. 9.30 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu  w ramach odbywających się  eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla powiatu lęborskiego oficjalnie otwarto Miasteczko Ruchu Drogowego wraz z rowerowym torem przeszkód. Podobne miasteczka, tyle że bez torów, powstały przy szkołach w Leśnicach, Redkowicach, Nowej Wsi Lęborskiej, natomiast w Garczegorzu powstało miasteczko mobilne. Wartość całej inwestycji miasteczek rowerowych i doposażenia przejścia w Krępie Kaszubskiej, to ponad 514 tys. zł z czego dofinansowanie z projektu z UE wyniosło blisko 437, 5 tys. zł.

Uczestników i Gości  powitał dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu Krzysztof Wojtysiak. Podczas uroczystości obecni byli: starosta lęborski Alicja Zajączkowska, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska Zdzisław Chojnacki, Prezes PKS Gdynia SA Adam Galas, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lęborku Podkomisarz Arkadiusz Loda uczniowie i ich opiekunowie – uczestnicy turnieju.  Otwarcia Miasteczka Ruchu Drogowego poprzez przecięcie wstęgi dokonali starosta lęborski Alicja Zajączkowska, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska Zdzisław Chojnacki, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lęborku Podkomisarz Arkadiusz Loda, radny gminy Nowa Wieś Lęborska Zdzisław Kotłowski i dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu Krzysztof Wojtysiak.

Eliminacje powiatowe Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym otworzyli Alicja Zajączkowska starosta lęborski i Zdzisław Chojnacki wójt gminy Nowa Wieś Lęborska.  W turnieju uczestniczyły trzy trzyosobowe drużyny starsze oraz trzy czteroosobowe drużyny młodsze szkół podstawowych – zwycięzcy eliminacji miejskich/gminnych.

Test teoretyczny oraz praktyczny tor przeszkód i jazdę po Miasteczku Ruchu Drogowego oceniała komisja w składzie:

Podkomisarz Arkadiusz Loda – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lęborku – sędzia główny Turnieju

Młodszy aspirant Joanna Merchel - Komenda Powiatowa Policji w Lęborku  - członek

Młodszy aspirant Łukasz Bizewski – Komenda Powiatowa Policji w Lęborku – członek

Dorota Studzińska – Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu - członek

Rafał Kunkel – Szkoła Podstawowa im. Olimpijczyków Polskich w Maszewie Lęborskim – członek

Praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oceniał:

Rafał Bocian –  specjalista w zakresie ratownictwa medycznego

Po trzech etapach ( test z przepisów ruchu drogowego i test z krzyżówek, tor przeszkód, MRD i udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej ) Komisja przedstawiła wyniki eliminacji powiatowych:

Grupy młodsze:

zespołowo:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu ( gm. Nowa Wieś Lęborska).

II miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Lęborku ( miasto Lębork)

III miejsce – Szkoła Podstawowa  im. Olimpijczyków Polskich w Maszewie Lęborskim ( gmina Cewice ).

Indywidualnie zwycięzcą turnieju została Julia Jaskulska ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu, drugie miejsce zajął również uczeń tej szkoły Michał Kusznierewicz, a trzecie Antoni Gałka ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Lęborku, który  jednocześnie został  wyróżniony za umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Grupy starsze

zespołowo:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu ( gm. Nowa Wieś Lęborska )

III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Przerytem ( gmina Cewice)

Indywidualnie zwycięzcą turnieju została Weronika Witusińska ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu, drugie miejsce również uczeń tej szkoły Filip Flisikowski, a trzecie miejsce zdobył Nikodem Maśliński ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Lęborku.

Komisja potwierdziła bardzo wysoki poziom Turnieju oraz bardzo dobre przygotowanie uczniów i podziękowała opiekunom poszczególnych drużyn za ogrom prac związanych z przygotowaniem uczniów do Turnieju i propagowaniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wszyscy uczestnicy Turnieju ( 21 osób ) otrzymali nagrody i upominki dzięki finansowemu wsparciu wójta gminy Nowa Wieś Lęborska Pana Zdzisława Chojnackiego i Prezesa PKS Gdynia Adama Galasa

Organizatorzy bardzo dziękują Komendzie Powiatowej Policji w Lęborku za sprawny przebieg eliminacji  , PKS SA Gdynia za nagrody dla uczestników, za pomoc w organizacji turnieju zwłaszcza pracownikom umundurowanym z Nadzoru Ruchu, panu Rafałowi Bocianowi ratownikowi medycznemu za  przygotowanie na turniej zagadnień z zakresu pomocy przedmedycznej oraz za pokaz i szkolenie dla młodzieży szkolnej z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkół w Łebieniu za pomoc w organizacji eliminacji powiatowych.

Już za miesiąc tj. 25 maja 2024 roku drużyny starsza i młodsza ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu będą reprezentowały powiat lęborski w eliminacjach wojewódzkich w Szopie koło Miechucina. Życzymy im powodzenia.

uczestnicy turnieju stoją przed maisterczkiem ruchu
miasteczko ruchu drogowego
uczestnicy spotkania stoją na placu
miasteczko ruchu drogowego