Wycieczka do Gniewina i Nadola

Utworzono: 15-05-2023

11 maja uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego pojechali na wycieczkę do Gniewina i Nadola.
 Gniewino to kaszubska wieś niedaleko Wejherowa, znana z tego, że w trakcie EURO 2012 gościła reprezentację Hiszpanii w piłce nożnej. Może poszczycić się także ciekawym położeniem, w niedużej odległości od Jeziora Żarnowieckiego i Morza Bałtyckiego.
  Tutejszy kompleks został tak zaprojektowany, aby przypominał kształtem oko. Jego centralnym punktem jest źrenica – czyli wieża widokowa, na którą weszli uczniowie.  Widok z wieży zrobił na nich duże wrażenie. Zobaczyli stamtąd Jezioro Żarnowieckie, górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej, farmę wiatraków, a także morze.
  44-metrowa wieża ma także niezwykłą konstrukcję w kształcie klepsydry, na dole znajduje się punkt informacji turystycznej i sklep z pamiątkami. Tam uczniowie zakupili atrakcyjne pamiątki.
 Na terenie kompleksu znajduje się plac zabaw oraz mini park linowy, z których uczniowie chętnie skorzystali.
Dużo emocji wśród uczniów wzbudziły  makiety dinozaurów oraz Stolemów – legendarnych olbrzymów, co podkreśla kaszubski charakter tego miejsca.
  Następnie starsi uczniowie udali się do kręgielni.  Lekcja na kręgielni była dla nich wspaniałą rozrywką. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą dyscypliną sportu. Dużo radości sprawiło zbijanie kręgli i zdobywanie punktów dla swojej drużyny. Pobyt w kręgielni dostarczył im wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż zwykle.
  Młodsi uczniowie natomiast pojechali do skansenu w Nadolu. Odwiedzili  chatę bogatego gospodarza kaszubskiego z XIX wieku i jego obejście. Mieszkała tam niegdyś 3-pokoleniowa rodzina. Jej wyposażenie oddaje charakterystyczne dla tego typu domów sprzęty. Obejrzeli też wozownię  z pojazdami rolniczymi oraz stodołę, w której mieści się stała wystawa prezentująca pomorskie pszczelarstwo i maszyny rolnicze. Poza tym zobaczyli inne zabudowania gospodarcze: studnię, piwnicę, wędzarnię, pasiekę i piec chlebowy . Poznali też dawne zwyczaje kaszubskie panujące na wsiach oraz typowe zajęcia gospodarskie.
   Miła atmosfera w czasie wycieczki oraz wspaniała pogoda sprawiły, że były to niezapomniane chwile.

uczeń stoi przy olbrzymiej, kaszubskiej figurze
uczniowie stoją przy dinozaurach
uczniowie na wieży widokowej
uczniowie stoją przy kaszubskiej figurze