Boże Narodzenie 2020

Boże Narodzenie to najpiękniejsze święto w roku liturgicznym. To czas przyjścia na świat największego Króla. Zanim to nastąpi, jest Adwent i wiele spotkań z Panem, na Mszach świętych ( Roratach), przygotowujących nas do tego Wydarzenia.

Przy wigilijnym stole

W naszych obchodach Świąt Bożego Narodzenia szczególne miejsce zajmuje stół, wokół którego gromadzi się rodzina, aby modlić się, łamać opłatkiem, składać sobie życzenia i spożywać wieczerzę wigilijną. Pięknym zwyczajem pozostawia się przy stole jedno miejsce wolne dla kogoś, kto może przyjść z drogi, dla nieznajomego. Wolne miejsce przy stole symbolizuje również pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą być z nami w czasie wigilii oraz o tych, których już nie ma wśród nas.

Sianko

Pod biały obrus na stole, przy którym będziemy spożywać wigilijną kolację kładziemy sianko. Symbolizuje ono miejsce, w jakim przyszedł na świat Jezus.

Pierwsza gwiazdka

Wiele rodzin w Polsce wieczerzę rozpoczyna dopiero po ukazaniu się na niebie pierwszej gwiazdy. Ten świąteczny zwyczaj powstał na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej, którą mieli ujrzeć Mędrcy zmierzając do Betlejem.

Choinka

Powinno ubierać się ją dopiero w dzień wigilijny 24 grudnia. Zielone drzewko to symbol życia i narodzin Zbawiciela. Tradycją stało się, że pod tym drzewkiem w wieczór wigilijny święty Mikołaj zostawia dla nas prezenty.

Kolędy

Zaczynamy je śpiewać przy wigilijnym stole. Są to pieśni, które opowiadają o Narodzeniu Pana Jezusa.

Szopka

To makieta przedstawiająca wnętrze groty betlejemskiej podczas nocy narodzenia Syna Bożego. Częstym elementem szopki są także postaci Trzech Mędrców, pasterzy a również wół, osioł i owce.

Pasterka

Kończy wieczór wigilijny. Tradycyjna Msza Święta odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia, upamiętniająca przybycie pasterzy do Betlejem. W Polsce jest najważniejszym momentem w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla całej rodziny. Jednak te dni są szczególnie ważne dla dzieci, które atmosferę rodzinnych świąt oraz związane z nimi tradycje zapamiętają na całe życie. Często zdarza się, że w przyszłości dzieci same kultywują je w swoich własnych domach. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest angażowanie całej rodziny w świąteczne przygotowania oraz wprowadzenie rodzinnych zwyczajów.

Mimo trudnego dla nas roku, życzymy radosnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, opromienionych blaskiem Gwiazdy Betlejemskiej!

Grafika #0: Boże Narodzenie 2020
Grafika #1: Boże Narodzenie 2020