GRAMY W SZACHY

W ramach innowacji pedagogicznej „Rozwijanie myślenia z wykorzystaniem elementów gry w szachy” w klasie III prowadzone są zajęcia gry w szachy.

Nie bez przyczyny szachy uznaje się za grę godną cesarzy. Królewska gra rozwija pamięć i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną dziecka, uczy określania odległości między przedmiotami, stron świata, kierunków lewo – prawo.

Gra w szachy to żywa lekcja geometrii, która w sposób często przez ucznia niewidoczny, pomoże mu w matematyce, fizyce, nawet technice i geografii. Grając w szachy dzieci uczą się radzić sobie ze stresem i porażką. Rozwijają w sobie opanowanie, koncentrację, determinację, cierpliwość, wytrwałość, odwagę. Poprzez grę w szachy uczą się szacunku do przeciwnika.

Gra w szachy przygotowuje do zdrowej rywalizacji i postępowania według zasad fair play. Wreszcie szachy są grą, rozrywką, świetną zabawą i mogą stać się pasją na całe życie. Oprócz nauki przez działanie, mamy więc również edukację przez zabawę.

Grafika #0: GRAMY W SZACHY
Grafika #1: GRAMY W SZACHY