Pasożyty- obcy wewnątrz nas?

W sobotę, 20 marca 2021 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach akademickich z biologii pt. „Pasożyty - obcy wewnątrz nas?”

Zajęcia te, związane z akcją „Zdolni z Pomorza”, zorganizował Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Pasożyty są powszechne w środowisku, częste także u człowieka i zwierząt domowych. Mogą powodować choroby (parazytozy), czasami nawet śmiertelne. Najczęściej jednak nie ujawniają swojej obecności i występują bezobjawowo. Organizmy żywicieli stanowią dla nich naturalne środowisko życia, do którego dostosowały się w procesie ewolucji tak, aby wyrządzać tam jak najmniejsze szkody. Zatem czy są obcymi wewnątrz nas, czy „domownikami”? Kiedy i dlaczego stają się wrogami o znaczeniu chorobotwórczym? Jak je rozpoznać i odróżnić groźne od nieszkodliwych? Na zajęciach przedstawiono typowe i rzadkie pasożyty człowieka oraz związanych z nami zwierząt, a w ramach ćwiczeń laboratoryjnych zaprezentowano  praktyczne metody rozróżniania najważniejszych grup i gatunków oraz wykrywania ich u żywicieli. Niesamowitym przeżyciem była wykonana przed kamerą sekcja śledzia z Bałtyku, której celem było znalezienie pasożytów.

Pasożyt