WIELKIE CZYTANIE W KLASIE III

Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając…”

Cornelia Funke

28 maja realizując temat związany z książką 8.i analizując tekst Zofii Staneckiej „Wielkie czytanie”, uczniowie klasy III  spontanicznie wpadli na pomysł, aby takie czytanie przeprowadzić w swojej klasie. Wspólnie uzgodniliśmy, że każdy chętny uczeń przyniesie swoją ulubioną książkę i zaprezentuje ją na forum klasy zachęcając kolegów do jej przeczytania.

Pojawiły się baśnie, powieści fantastyczne i przygodowe, albumy, a także książki o tematyce naukowej oraz wiersze. Wywiązały się spontaniczne rozmowy i dyskusje. W pogodnej i życzliwej atmosferze chętni uczniowie czytali wybrane fragmenty i opowiadali o swoich wrażeniach z czytanych lektur. I nagle dotarło do nas, że czytanie może też być dzieleniem się, wymianą, pokazaniem innych nowych światów. „Bo przecież każda książka jest jakimś osobnym światem . Gdy ją otwieramy, to jakbyśmy otworzyli drzwi do innego świata ".

Każdy poznał historię nowych bohaterów i przeniósł się do ich świata  tam, gdzie wszystko jest możliwe. Lekcja bardzo nam się podobała. Zachęcamy wszystkich do czytania.

Uczniowie czytają książki