DZIEŃ ŻABY

Utworzono: 28-02-2020

W Polsce żyje 19 gatunków płazów, wśród nich salamandra, 4 traszki, 2 kumaki, grzebiuszka, 3 ropuchy, 2 rzekotki oraz 6 żab. Ścisłej ochronie podlega 10 gatunków, ochroną częściową objęto 8 gatunków. Żaby umownie dzieli się na tzw. żaby zielone (wodna, jeziorkowa i śmieszka) i brunatne (moczarowa, zwinka i trawna). Jednak bez względu na podziały i kwestię ochrony warto pamiętać o pożytecznej roli płazów w środowisku, bowiem spełniają one ważną rolę w ekosystemie, a poza tym żaba jest symbolem szczęścia.
Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się uczniowie klasy VI i V w bibliotece z okazji Dnia Żaby - nietypowego święta, które wypada 29 lutego, a więc raz na cztery lata. Tym bardziej żal je było pominąć, zwłaszcza że mamy w szkole prawdziwego znawcę zagadnienia. Julia Klasa to uczennica klasy VIII od lat zdobywająca laury w konkursach przyrodniczych organizowanych między innymi przez Nadleśnictwo Lębork, Słowiński Park Narodowy. Podzieliła się z nami informacjami na temat płazów i zaprezentowała bogatą kolekcję figurek i „żabich” maskotek. Zaimponowała swym młodym kolegom i koleżankom bogatą wiedzą na temat tych niezwykłych stworzeń. Wszyscy z uwagą słuchali prezentacji. Julii towarzyszyła Zuzanna Majcherska – plastycznie uzdolniona uczennica z klasy VIII, prawdziwa specjalistka od żab i innych zwierzątek wykonywanych metodą orgiami.

Grafika #0: DZIEŃ ŻABY
Grafika #1: DZIEŃ ŻABY