Klasa V b z wizytą na górze Olimp.

Utworzono: 18-11-2019

W dniu 18.11.2019 r. lekcja historii w klasie V b przebiegała inaczej jak zwykle. Otóż uczniowie tej klasy wehikułem czasu przenieśli się na południe Europy, gdzie leży górzysty kraj z trzech stron otoczony przez wody Morza Śródziemnego - Grecji, nazywanej Helladą. Mieszkańcy Hellady podobnie jak większość starożytnych ludów, wyznawali politeizm, czyli wiarę w wielu bogów. Bogowie olimpijscy - bogowie greccy zamieszkiwali górę Olimp. Sprawowali wszelką władzę nad ludźmi i decydowali o ich istnieniu, życiu lub śmierci. W mitologii greckiej góra Olimp uważana była za siedzibę bogów olimpijskich, w tym najważniejszego – Zeusa. Z tego miejsca bogowie mieli kierować ludzkimi losami. Wierzono, że ilekroć jakiś człowiek próbował tam wejść, spadał z niego. Bogowie spędzali czas na ucztach, kłótniach i naradach. Czasami jednak schodzili z Olimpu i pojawiali się wśród ludzi.

I właśnie 18.11.2019 r. uczniowie klasy V b „wcielili się" w bogów greckich, zeszli z góry Olimp, wędrowali korytarzami szkoły i opowiedzieli o życiu na Olimpie koleżankom i kolegom z klasy. Stroje mieli piękne. Wszyscy posiadali swoje atrybuty, czyli znaki rozpoznawcze każdego z bóstw.

W rolę Ateny wcieliła się Ania Sysik, Hefajstos to Mikołaj Konysz, Afrodyta to Oliwia Szafoni, Herę przedstawiła Zuzia Brygoła, Apollo to Kacper Bala, Artemida - Maja Białaszewska, Hermes- Grześ Kononowicz. Hestię przedstawiła nauczycielka historii- Pani Elżbieta Laskiewicz.