Kształcenie na odległość

Utworzono: 25-03-2020

Zgodnie z Rozporządzeniem MEN, w dniach od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. obowiązują przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek.

W przypadku braku możliwości korzystania ze zdalnego nauczania prowadzonego przez szkołę, prosimy o pilny kontakt mailowy z sekretariatem szkoły(sekretariat@zslebien.pl) lub tel. 598611946.

ZALECENIA DYREKTORA SZKOŁY:

1. Od 25.03.2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu prowadzi kształcenie na odległość.

2. Nauczyciele kontynuują realizację programu nauczania.

3. Nauczyciele, przygotowując materiały edukacyjne do kształcenia na odległość, dokonują weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.

4. We wskazanym okresie szkoła w realizacji kształcenia na odległość wykorzystuje platformę internetową opartą na zbiorze aplikacji i usług dostępnych z serwerów Google na platformie Google Classroom.

5. Harmonogram zajęć online poszczególnych oddziałów, z uwzględnieniem następujących wytycznych :

a. W każdym dniu roboczym (od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r.), w każdej klasie ucznia obowiązują lekcje według planu nauczania

b. Lekcje rozpoczynają się o godzinie 8.30 wg poniższego układu ( lekcje trwają 20 minut):

1 - 08.30 – 08.50

2 - 09.00 – 09.20

3- 09.30 – 09.50

4 - 10.00 – 10.20

5 - 10.30 – 10.50

6 - 11.00 – 11.20

7 - 11.30 – 11.50

c. Po każdej jednostce lekcyjnej obowiązuje 10-minutowa przerwa . Po skończonych wszystkich zajęciach nauczyciel prowadzi półtoragodzinne konsultacje i jest do dyspozycji ucznia.

d. Nauczyciel dostępny jest dla uczniów online. Uczeń może w tym czasie poprosić np. o wytłumaczenie trudnych zagadnień, ustalić z nauczycielem indywidualny sposób zaliczenia danego materiału, jeśli pojawił się problem techniczny lub logistyczny i uczeń nie mógł uczestniczyć w którychkolwiek zajęciach. Uczniowie mogą również poprosić danego nauczyciela o dodatkowe materiały i wskazówki.

e. Nauczyciel podczas prowadzonej jednostki lekcyjnej online wyjaśnia uczniom treści programowe z wykorzystaniem opracowanych przez siebie form przekazu, dedykowanych na platformie Google Classroom, zarówno w formie audio (na żywo, tylko przez mikrofon, bez użycia kamery) jak i / lub przygotowanych przed rozpoczęciem zajęć, materiałów.

f. Nauczyciel przesyła na stronę internetową szkoły i na platformę Google Classroom opracowany przez siebie materiał online przed rozpoczęciem zajęć, który zrealizuje z uczniami według podziału godzin. W przesłanym materiale nauczyciel, zależnie od potrzeb, uwzględnia następujące treści: temat zajęć, notatka do zeszytu dla uczniów, forma przekazu treści dedykowanych uczniom.

g. Nauczyciel ustala uczniom czas na odesłanie wykonanego ćwiczenia bądź polecenia online z wykorzystaniem platformy Classroom – do określonej godziny danego bądź kolejnego/ych dnia/i - uwzględniając indywidualne możliwości psychofizyczne uczniów oraz uwarunkowania technologiczne posiadanych przez nich narzędzi elektronicznych.

h. Nauczyciel ustala także czas na wykonanie i odesłanie drogą online przez uczniów zleconych prac domowych.

Można za pomocą poczty elektronicznej skontaktować się z pedagogiem lub psychologiem. Informację można przekazać wychowawcy klasy, który również skontaktuje się z pedagogiem i psychologiem, a oni ustalą w jaki sposób udzielą pomocy

1. Ocenianie pracy ucznia

Nauczyciele monitorują i sprawdzają wiedzę uczniów oraz ich postępy w nauce według następujących wytycznych :

1. Nauczyciele nie będą do 10.04.2020 r. sprawdzali bieżącej wiedzy uczniów w formie sprawdzianów/prac klasowych, z wyjątkiem zaległych sprawdzianów/prac klasowych poszczególnych uczniów, po wcześniejszym ustaleniu warunków i formy zaliczenia z uczniem. Informacja na ten temat zostanie odnotowana w e-dzienniku.

2. Nauczyciele nie będą przeprowadzali do 10.04.2020 r. prac klasowych. Nauczyciele mogą przeprowadzić w formie online tzw. kartkówki, testy, które obejmują przerobiony materiał z trzech ostatnich lekcji.

3. Nauczyciele oceniają:

- kartkówki,

- testy,

- zadania, które uczniowie mają wykonać podczas trwania lekcji, karty pracy, itp.,

- zadania domowe,

- aktywność uczniów podczas lekcji,

- wykonanie zadań dodatkowych,

- referaty,

- prezentacje,

- projekty.

4. Przy ocenianiu należy wziąć pod uwagę postęp ucznia. Należy pamiętać o motywującej funkcji oceny.

Grafika #0: Kształcenie na odległość