Wieczornica z okazji Święta Niepodległości

Utworzono: 12-11-2014

10 listopada w szkole w Łebieniu zapanował niezwykły nastrój. Odwiedzili nas również niezwykli goście... Wójt gminy Nowa Wieś Lęborska - Pan Ryszard Wittke, Państwo Kotwicowie, dyrektorzy szkół, radni, sołtysi, rodzice, społeczność lokalna...Przybyli, by wspólnie uczcić najpiękniejsze święto naszego narodu- Święto Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się przed budynkiem szkoły, przy Dębie posadzonym w 2010 roku dla uhonorowania pamięci Pana Stanisława Szeflera. W niezwykły nastrój wprowadził nas wiersz Władysława Bełzy "Do polskiego chłopięcia" wyrecytowany przez Patrycję Kowalik. Następnie prawnuk Stanisława Szeflera - Mateusz Kotwica, odczytał treść listu, napisanego przez swojego pradziada, więzionego w latach 1939/1940 w obozie w Ostaszkowie. Kartka ta wraz z treścią zachowała się do dnia dzisiejszego. Niestety Pan Stanisław Szefler już nigdy nie wrócił do bliskich. Został zamordowany przez NKWD w Twerze w 1940 roku. Gdy w tle słychać było piękną piosenkę "Ostatni list", uczniowie złożyli przed dębem symboliczny krzyż, znicze oraz kwiaty. Oddali w ten sposób hołd Panu Stanisławowi oraz wszystkim tym, którzy polegli za naszą wolność.

Po oficjalnej części , goście zaproszeni zostali do szkoły , gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Piękny polonez inaugurujący wprawił gości w zachwyt. Cały scenariusz słowno- muzyczno-taneczny okazał się niezwykle interesujący i wzruszający. Przepiękne wiersze, pieśni patriotyczne, wywołały w nas wszystkich zadumę nad przeszłością , jak również i przyszłością naszego narodu. Największe brawa otrzymał taniec oberek oraz piosenka "Dziewczyna w zielonej sukience"( w tej roli Julia Prokopowicz) . Czas umilił gościom słodki poczęstunek. Po uroczystości dyrektor szkoły - Pan Krzysztof Wojtysiak podziękował wszystkim za udział w obchodach tak ważnego święta. Gospodarz naszej gminy- Wójt Ryszard Wittke również wyraził radość z powodu, że możemy spotykać się w tak szerokim gronie i wspólnie cieszyć z niepodległej Polski.

Goście byli oczarowani występem w wykonaniu uczniów. Głównymi prowadzącymi byli: Monika Domaros oraz Szymon Popiela. Wiersze recytowali: Patrycja Kowalik, Paulina Górczyńska, Karolina Czaja, Michalina Czajkowska, Zuzanna Bobrucka, Adrian Klejsa oraz Kinga Wyrwał. Tańce narodowe - polonez, krakowiak i oberek: Patrycja Kowalik, Olaf Jaskulski, Malwina Makurat, Szymon Stojek, Dominika Sadło, Błażej Marciniak, Patrycja Filcek, Bartłomiej Hinca, Marcelina Kucharska, Jakub Wyrwał, Joanna Gołębiowska, Paweł Czajkowski, Angelika Stenka i Cezary Pleśniak. Soliści i chór: Joanna Gołębiowska, Monika Domaros, Angelika Zakrzewska, Monika Mydlach, Weronika Daleka, Agata Smykowska, Katarzyna Skuza, Diana Brzeska, Angelika Ćwikła, Mateusz Rybarczyk, Olaf Jaskulski, Julia Prokopowicz, Milena Heland, Beata Ropela. Cymbałki: Ewa Wieczorkiewicz, Kacper Stojek i Maciej Sadło. Gitara - Milena Heland. Żołnierze trzymający wartę: Mateusz Rybarczyk, Błażej Banit, Olaf Jaskulski, Szymon Stojek, Jakub Wyrwał oraz Cezary Pleśniak.

Jedna z opinii gości po wieczornicy brzmiała: "Wielkie słowa uznania za niezwykłe ukazanie tematyki niepodległościowej. Teksty, piosenki, tańce połączone z grą na instrumentach wywołały w nas niezapomniane wzruszenia i emocje." Jest to dla nas największa nagroda za trud włożony w organizację tego niezwykłego wieczoru.

18 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej młodzież z Łebienia po raz kolejny przedstawi swój montaż. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Grafika #0: Wieczornica z okazji Święta Niepodległości
Grafika #1: Wieczornica z okazji Święta Niepodległości