Projekt na zajęciach języka kaszubskiego – makieta Stolemy na Kaszubach

Stolemy to legendarne olbrzymy, które ukształtowały nasze Kaszuby. Jak tego dokonały? Bardzo zwyczajnie. Kiedy stolem chciał usiąść, to usypywał pagórek. Kiedy chciał przejść na drugą stronę jeziora, wyrywał drzewa z korzeniami, a potem zasypywał to ziemią. Po jakimś czasie w tym miejscu pojawiały się torfowiska.

Kiedy stolemy walczyły ze sobą, zapierały się nogami w ziemię i przepychały. W ten sposób powstały pagórki na Kaszubach. Często robiły sobie zawody w rzucaniu ogromnymi kamieniami. Na koniec było już ich niewiele i nie były tak silne jak kiedyś. Wtedy dały się przechytrzyć człowiekowi, który je ostatecznie przegonił.

Uczniowie klasy VI chcąc przybliżyć nam te postacie własnoręcznie wykonali z masy solnej sylwetki stolemów- dawnych mieszkańców Kaszub.

Na zdjęciach podziwiać możemy makietę „Stolemy na Kaszubach”. Projektantki i wykonawczynie makiety to uczennice: Julia Folga i Wiktoria Kusznierewicz.

Uczennice prezentują makietę
Uczniowie stoją przy makiecie
Uczniowie pokazują spomalowane Stolemy
Uczennice malują elementy makiety
Uczennice malują Stolemy wykonane z masy solnej.
Uczennica rysuje Stolema
Uczennice malują elementy makiety