AKTUALNOŚCI
Standardy Ochrony Małoletnich
Standardy Ochrony Małoletnich w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu
POWIATOWY KONKURS MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ
5 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku odbył się powiatowy etap konkursu czytelniczego w języku kaszubskim Méster Bëlnégò Czëtaniô.
W kategorii klas 1 - 2:
- Wiktoria Lica z klasy 2a zajęła I miejsce.
- Hanna Jaskulska z klasy 2b otrzymała wyróżnienie.
Uczennica Wiktoria Lica będzie reprezentowała naszą szkołę w finale, który odbędzie się 13 grudnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
Andrzejki w przedszkolu
29 listopada w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Właśnie w tym dniu dzieci z grupy „Kotki” i „Pszczółki” miały okazję przenieść się w magiczny świat wróżb i zabaw związanych z andrzejkową tradycją. Wszystkie przedszkolaki z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w licznych wróżbach. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały, kiedy dorosną, wróżyły układając buty, wybierały serduszka z imionami oraz losowały kartę, która wskazywała miejsce ich zamieszkania w przyszłości. Wróżbom i zabawom towarzyszyła muzyka i tańce oraz bardzo lubiany przez dzieci słodki poczęstunek.
Andrzejki w młodszych klasach
Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Wielu uczniów z niecierpliwością oczekiwało na ten niezwykły dzień, inny niż wszystkie – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą i tańcem. W tym roku impreza andrzejkowa w naszej szkole miała miejsce 29 listopada. Wszyscy wspaniale bawili się przy muzyce. Pomiędzy przerwami od tańca uczniowie uczestniczyli we wróżbach przygotowanych w klasach. Samorząd Uczniowski przygotował dla swoich młodszych koleżanek i kolegów pokaz baniek mydlanych połączony z "tańcem balonowym" oraz malowanie twarzy. Po wyczerpującej zabawie wszystkie dzieci mogły posilić się przy wspólnie przygotowanym „szwedzkim stole" .
Konferencja „Szkoła bez strachu - uczeń i nauczyciel doceniany, wspierany”.
29 listopada 2024r. delegacja z naszej szkoły: dyrekcja, nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w konferencji „Szkoła bez strachu - uczeń i nauczyciel doceniany, wspierany”. Wydarzenie to odbyło się w Słupskim Inkubatorze Technologicznym. Organizatorami przedsięwzięcia byli przedstawiciele szkół, które wprowadziły oceniane kształtujące uczniów. Konferencja odbyła się z udziałem ministry Ministerstwa Edukacji Narodowej pani Barbary Nowackiej, Pomorskiego Kuratora Oświaty pana Grzegorza Krygera, senatora Rzeczypospolitej Polskiej pana Kazimierza Kleiny oraz nauczycieli, uczniów i dyrektorów szkół z obszaru delegatury słupskiej. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji o kształcie edukacji w przyszłości.
Zabawa andrzejkowa klas IV-VIII
28 listopada w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Dyskoteka szkolna była okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale także integracji szkolnej społeczności. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i współczesnej muzyki popowej. Szaleństw, radości oraz uśmiechu było wiele.
Dajemy Dzieciom Siłę
Od 8 października do 19 listopada 2024 roku nasza szkoła jako jedna z 8 tysięcy instytucji i organizacji w Polsce uczestniczyła w kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, będącej wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci. W ramach kampanii zrealizowaliśmy wiele inicjatyw edukacyjnych promujących uważność w reagowaniu na krzywdzenie dzieci.
Organizatorami kampanii była Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci.
Wyjazd do Słowińskiego Parku Narodowego
Uczniowie klasy V, VII i VIII brali udział w zajęciach organizowanych przez pracowników Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego: „Gdy zostanie wycięte ostatnie drzewo - nie będzie już niczego”, „Przyroda systemem naczyń połączonych, czyli co mamy pod stopami” - zajęcia odbyły się w siedzibie muzeum w Czołpinie oraz w latarni morskiej, z której uczestnicy mogli podziwiać panoramę Mierzei Łebskiej. Dzieci oprowadzali edukatorzy, którzy w bardzo ciekawy sposób przybliżyli rolę parków, a przede wszystkim ekosystemów SPN: lasy, nadmorskie bory, jeziora, wydmy, plażę i morze. Atrakcyjnym punktem były zajęcia edukacyjne podczas, których uczniowie poznawali gleby, rośliny i zwierzęta. Wszyscy uczestnicy otrzymali pudełka z materiałami dotyczącymi fauny i flory oraz ochrony środowiska.
Warsztaty w Swołowie
28 listopada uczniowie klas IIa, IIb, III, IV, VI i VII uczący się języka kaszubskiego uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie, czyli stolicy Krainy w Kratę.
Nic tak słodko nie przywodzi na myśl Bożego Narodzenia jak wspólne pieczenie i dekoracja pierniczków. Uczniowie klas drugich zapoznali się z tradycją wypieku pierników. Poznali tajniki powstawania piernikowego ciasta, rozpoznawali różnymi zmysłami przyprawy do wypieku pierniczków. Następnie samodzielnie formowali i wałkowali ciasto oraz przy pomocy drewnianych foremek wylepiali pierniczki, które następnie zostały umieszczone w piekarniku. Po upieczeniu dzieci ozdabiały je według własnej inwencji twórczej. Efekty były zaskakujące, masa słodkiej zabawy, pozytywna energia i zapach przypraw korzennych. Część pierniczków została ze smakiem zjedzona przez dzieci , a reszta zabrana do domu.
Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu nabywają nowych umiejętności
Dzięki uzyskanemu grantowi z Funduszu Nowy AKUMULATOR SPOŁECZNY i Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO nasi wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu wzięli udział w szkoleniu z zakresu animacji czasu wolnego. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat tajników animacji, zabaw z wykorzystaniem rekwizytów do animacji, modelowania balonów oraz malowania twarzy. Wzbogacony warsztat o nowa wiedzę i gadżety do animacji zostały wykorzystane podczas zabawy andrzejkowej w klasach I-III.
Stowarzyszenie EDUQ Lębork https://www.facebook.com/StowarzyszenieEDUQ
Fundusz Akumulator Społeczny https://www.facebook.com/akumulatorspoleczny
„Jak nie kochać jesieni…”- konkurs recytatorski dla klas I - III
27 listopada uczestnicy konkursu recytatorskiego "Jak nie kochać jesieni…" przekonywali, że jesień wcale nie musi być nudna, szara, monotonna i smutna. W konkursie brało udział 11 młodych artystów z klas I-III. Zaprezentowali utwory poezji dziecięcej o tematyce jesiennej, dbając nie tylko o doskonałą interpretację i poprawność językową, ale także różnorodne stroje i ciekawe rekwizyty.
Występy oceniało jury w składzie: pani Bogusława Gruszfeld, pani Wioletta Szadkowska oraz pani Justyna Syldatk .
Komisja konkursowa dokonała oceny recytatorów według następujących kryteriów:
ŻYWA LEKCJA HISTORII „Niepodległość i Bitwa Warszawska”
W trakcje spotkania uczniowie:
- powrócili do smutnych czasów rozbiorów;
- dowiedzieli się, jak do nich doszło i jakie wydarzenia miały miejsce w drugiej połowie XVIII wieku;
- byli świadkami bitwy pod Racławicami;