AKTUALNOŚCI

2023-04-28

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia to data ważna dla wszystkich miłośników książek - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie. Każdego 23 kwietnia odbywa się wiele wydarzeń związanych z czytaniem. W naszej bibliotece również. Odwiedzili ją młodsi czytelnicy z zerówki, aby poznać wyjątkowe miejsce w szkole. Pani Kasia z biblioteki publicznej opowiedziała o tym, jak powstają książki trafiające na półki bibliotek, która wkrótce wzbogaci się o nowe wydawnictwa dla przedszkolaków dzięki dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

2023-04-28

Dzień Flagi Państwowej, Święto konstytucji

3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Również nasza szkoła dziś świętowała. Uczniowie uczcili zbliżające się Święto Flagi Państwowej oraz Konstytucji 3 maja swoim ubiorem, a także udziałem w zajęciach dedykowanych tym świętom. Najmłodsi wykonali własnoręcznie papierowe flagi Polski, dowiedzieli się o symbolach narodowych, a także zapoznali się z ważnym wydarzeniem w dziejach naszego kraju, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 maja.

2023-04-28

„Z kulturą mi do twarzy”

Przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły od października sukcesywnie i efektywnie realizowali zadania międzynarodowego projektu edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”, uzyskując certyfikat aktywnego udziału. Głównym celem było wprowadzenie dzieci w świat wartości: ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele). Wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej.

2023-04-26

Wycieczka do OSP w Łebieniu

26 kwietnia 2023r. uczestnicy konkursu „Młodzież Zapobiega Pożarom” wybrali się do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Łebieniu. Celem wycieczki było przybliżenie uczniom specyfiki pracy strażaków oraz poznanie wyposażenia wozu strażackiego i sprzętu ratowniczego.

2023-04-26

Dlaczego plastik szkodzi Ziemi?

Podczas kolejnej lekcji projektowej Uniwersytetu Dzieci uczniowie klasy 1 w związku z Dniem Ziemi szukali odpowiedzi na pytanie, dlaczego plastik szkodzi Ziemi.

Zajęcia rozpoczęliśmy filmem, w którym biolog opowiedział o zagrożeniach płynących z nadmiernej produkcji plastiku. Następnie przystąpiliśmy do pracy w grupach. Uczniowie oceniali właściwości plastiku, m.in.: wagę, grubość i trwałość. Aby lepiej zobrazować, jak długo rozkłada się plastik w porównaniu z innymi materiałami, powstał sznurek czasu. Na podsumowanie zajęć uczniowie stworzyli kodeks postępowania antyplastikowego, w którym przedstawili rozwiązania zastąpienia tego materiału w codziennym życiu.

2023-04-26

Dzień Ziemi

W ramach obchodów Dnia Ziemi gościliśmy dzisiaj w naszej szkole leśników z Nadleśnictwa Lębork. Przeprowadzili oni zajęcia edukacyjne w klasie 4 na temat owadów zapylających. Na początku pan podleśniczy przedstawił uczniom sprzęt niezbędny w pasiece oraz omówił cykl rozwojowy pszczół. Pokazał również wytwory działalności tych pożytecznych owadów, tj.: wosk, propolis, pyłek i miód. Wykonał świeczkę z wosku pszczelego. Następnie przeszedł do omawiania pierwotnego sposobu hodowli pszczół w barciach leśnych. Pani edukator podkreśliła, że warto pamiętać o tym, jaką rolę spełniają w naszym życiu owady zapylające. Pokazała nam jak można przygotować hotel dla owadów, który zapewnia schronienie różnym gatunkom i umożliwia rozmnażanie. Na koniec spotkania  odbyła się degustacja miodu.
       Dziękujemy leśnikom za przeprowadzone zajęcia, które dostarczyły wielu informacji i emocji.

2023-04-25

Akcja Żonkile

19 kwietnia uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w akcji "Żonkile" upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Obchody zorganizowano  dzięki współpracy świetlicy szkolnej, Biblioteki Publicznej w Łebieniu, biblioteki szkolnej. Grupa uczennic spotkała się w bibliotece i przygotowała żonkile, które otrzymali uczestnicy akcji. Poznali także powód, dla którego należy zachować w pamięci wiadomości o tym wydarzeniu. Uczniowie starszych klas obejrzeli bardzo ciekawy w ocenie uczniów film o Marku Edelmanie, jednym z przywódców powstania w getcie.  Dowiedzieli się również dlaczego właśnie ten kwiat jest symbolem akcji.

Pani Katarzyna Oleksiuk z Biblioteki Publicznej przygotowała wystawę książek o tak ważnym w naszej historii wydarzeniu.

2023-04-25

Ekologiczne warsztaty pod hasłem: „NIE WYRZUCAJ - WYKORZYSTAJ!”

24 kwietnia w naszej szkole uczniowie mieli okazję wziąć udział w ekologicznych warsztatach, których głównym celem było uświadomienie dzieciom, że nie trzeba od razu wyrzucać zepsutych, niepotrzebnych rzeczy, można je wykorzystać ponownie bądź stworzyć z nich coś zupełnie innego. Czasami pusta puszka po zielonym groszku może stać się pięknym wazonem a stara, zepsuta biżuteria może znowu być piękną ozdobą.

Dużą atrakcją dla uczniów był interaktywny globus, dzięki któremu poprzez połączenie go z nowoczesną technologią AR dzieci mogły doświadczyć nowych wrażeń: realistyczne obiekty 3D zgodne z ich lokalizacjami geograficznymi. Ponadto uczniowie mogli podziwiać wystawę prac szkolnych konkursów ekologicznych: lapbooki i plakaty, papierowe domki z ekologicznymi postanowieniami uczniów klas I-III oraz wydruk modelu kuli ziemskiej z drukarki 3D. W myśl hasła „NIE WYRZUCAJ- WYKORZYSTAJ” powstały gry na szpulach po kablu elektrycznym, t.j. warcaby, kółko i krzyżyk. Pozostają one na szkolnych korytarzach do dyspozycji uczniów podczas przerw.   

2023-04-25

Kaszubska Barć - spotkanie z pszczelarzem.

21 kwietnia w piątek uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach pasiecznych, które poprowadził Pan Damian - pszczelarz .

            Przywiózł ze sobą specjalny ul pokazowy z ramką pszczelą wraz z pszczołami i królową matką. Pokazał dzieciom  jego wyposażenie, omówił poszczególne części. Dzieci miały możliwość zobaczyć z bliska pszczoły. Dowiedziały się o pożyteczności pszczół dla człowieka i natury.

        Pod koniec warsztatów odbyła się degustacja miodu i sesja fotograficzna w specjalnych kapeluszach pszczelarskich i z przyborami pasiecznymi.

        To były bardzo ciekawe zajęcia nie tylko dla dzieci, ale także dla nauczycieli. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia i chętnie dzieliły się wrażeniami i zdobytą wiedzą.   Zapraszamy do galerii zdjęć.

2023-04-24

#SprzątamyDlaPolski

21 kwietnia 2023 r. nasza szkoła przyłączyła się do V edycji akcji #SprzątamyDlaPolski organizowanej przez Stowarzyszenie „Dla Polski” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w ramach której uczniowie naszej szkoły z ponad pół miliona uczestnikami zaangażowało się w wielkie ogólnopolskie wydarzenie - sprzątanie naszego kraju, dzięki któremu nasza Ojczyzna jest piękniejsza. Tysiące ton śmieci zniknęło z parków, lasów i innych terenów zielonych. Wspólnie zrobiliśmy naprawdę coś wielkiego. Miło było zobaczyć zaangażowanie młodzieży, którzy dali przykład innym. Z Dniem Ziemi powiązane  są jeszcze inne ekologiczne wydarzenia w naszej szkole, tj. zajęcia z edukatorem leśnym, warsztaty ekologiczne - ekologiczne gry, szkolne konkursy ekologiczne, wycieczka uczniów klas 1-3 na wysypisko śmieci oraz kiermasz garażowy pod hasłem: „Nadaj rzeczy drugie życie”. Fotorelacje z tych wydarzeń niebawem pojawią się na naszym profilu.

2023-04-24

#LęborskiePolaNadziei

Nasi szkolni wolontariusze wraz z opiekunami wzięli udział w akcji #LęborskiePolaNadziei, organizowanej w powiecie lęborskim po raz siódmy. Pola Nadziei to najważniejsza akcja ruchu hospicyjnego na świecie. Jej symbolem jest żonkil, którym wolontariusze dzielą się z napotkanymi osobami, a tym samym chcą zwrócić uwagę na los osób nieuleczalnie chorych  u kresu życia. Tegoroczne pola Nadziei odbyły się pod hasłem #ŻonkilowaBliskość, w ramach której  nasi uczniowie ze specjalnie oznaczonymi puszkami i żonkilami kwestowali przy kościele w Łebieniu. Wszystkim, którzy wsparli akcję finansowo, serdecznie dziękujemy. Pamiętajmy, że „kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”.

2023-04-24

Dzień Ziemi u Jeżyków i Mróweczek

... Jeżyki i Mróweczki poświęciły cały tydzień, by zobaczyć skutki nieodpowiedzialnej działalności człowieka, by dowiedzieć się, jak można pomóc naszej planecie. Już wiedzą, że mając niewiele lat mogą  stać się prawdziwymi przyjaciółmi Ziemi. Nauczyły się, jak segregować śmieci i jak ważny jest recykling. Rozmawiały o tym, co sprawia, że planeta jest szczęśliwa, a co ją zasmuca. Robiły makietę błękitnej planety i sadziły rośliny, którym zawdzięczamy czyste powietrze. Wiedzą już,  ile dobrego zawdzięczamy  roślinom, owadom    i innym zwierzętom.

2023-04-21

Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"

Dnia 20.04.2023 r. W Gminnym Centrum Kultury w Cewicach odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". I miejsce w starszej grupie wiekowej zajęła nasza uczennica Katarzyna Klawikowska. Kasia będzie reprezentowała Powiat Lęborski w etapie wojewódzkim turnieju.  Wielkie brawa dla naszej reprezentantki za zajęcie I miejsca i ogromną wiedzę na temat ochrony przeciwpożarowej przekazaną przez Pana Marka Klicha.  Gratulacje!!

2023-04-20

„Gramy w zielone”

17 kwietnia uczniowie klasy II spotkali się w bibliotece, aby przygotować się do dalszych prac związanych z urządzaniem Letniej Czytelni i aby kontynuować uprawę roślin. Sprawdzili, jak przyjęły się sadzonki kwiatów, które przygotowali jesienią. Zaplanowali dalsze działania. Mieli także okazję przypomnieć sobie informacje o kwiatach wiosennych oraz zaobserwować, jak rozwija się, rośnie tulipan – wiele cebulek tych kwiatów posadzili jesienią w letnim ogrodzie. Dowiedzieli się, czym jest uprawa hydroponiczna. Tulipana umieszczonego w wazoniku z wodą zabrali do klasy, aby obserwować jego dalszy rozwój. Zakwitł na różowo.
Zajęcia w bibliotece uzupełniały działania realizowane w ramach projektu „Gramy w zielone”.

2023-04-20

Trzymaj formę!

Uczniowie klasy VI w ramach realizowanego w naszej szkole ogólnopolskiego programu, którego organizatorami jest m.in. Główny Inspektorat Sanitarny i Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, zrealizowali projekt edukacyjny w efekcie którego powstała makieta Talerza Zdrowego Żywienia. Głównym celem projektu było uświadomienie dzieciom, jakie grupy produktów żywnościowych powinny znaleźć się w codziennej prawidłowo zbilansowanej diecie oraz kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych. Realizując projekt, uczniowie pracowali zróżnicowanymi metodami aktywizującymi, nabywając umiejętności współpracy.

2023-04-17

Kinder Joy  of Moving

15 stycznia w Chwaszczynie pierwszy raz w historii rozgrywek mini siatkówki Kinder Joy of Moving odbyły się eliminacje wojewódzkie w kategorii single. W tej najmłodszej kategorii wiekowej startują dzieci rocznik 2013 i młodsze. W licznej grupie ponad 60 zawodniczek wystąpiły najmłodsze adeptki siatkówki z UKS Libero Łebień. Liczna ekipa złożona z uczennic ze Szkoły Podstawowej w Garczegorzu i Łebieniu walczyła bardzo dzielnie i stoczyła wiele wartościowych pojedynków. Najwyżej sklasyfikowana została Lena Leżańska z klasy III z naszej Szkoły – wywalczyła 21 miejsce.